JBL Synthesis

SMA-8300

Amplificator de putere multicanal, 8 × 300 W, cu mod punte și DSP complet, 2U

JBL Synthesis

SMA-8300

Amplificator de putere multicanal, 8 × 300 W, cu mod punte și DSP complet, 2U

Product form

36 299 lei

In stock

Free pickup in our shop(s)
      Installment payment options
      • Card Avantaj6 installments · Card Avantaj
      • Banca Transilvania6 installments · Banca Transilvania
      • Garanti Bank6 installments · Garanti Bank
      • Raiffeisen Bank12 installments · Raiffeisen Bank (în showroom)
      TBI Bank Klarna
      • Opt canale de 300 W la 8 ohmi
      • În punte: 1.200 W la 8 ohmi
      • DSP cu 8 benzi pe fiecare canal
      • Opt canale în doar 2U de rack
      • Configurare prin rețea, din browser
      • Două porturi Dante și AES67
      Specifications
      • Amplificator de putere în clasa D, cu opt canale și funcționare în punte
      • 300 W/canal la 8 Ω, 600 W/canal la 4 Ω și 1.200 W în punte la 8 Ω, cu două canale active și maximum 0,5% distorsiune
      • Sarcină de 2,7–16 Ω pe canal și 5,4–16 Ω în punte; alimentare la 220–240 V
      • Opt intrări XLR balansate, opt ieșiri pentru boxe, Dante/AES67 și trigger de 12 V
      • DSP la 96 kHz/32 biți, cu 8 benzi parametrice la intrare și ieșire, crossover, LevelMAX și întârziere
      • THD: 0,02%; SNR: peste 105 dB ponderat A; factor de amortizare peste 1.000; configurare din browser

      SKU: JBLSMA8300EU

      • 30 de zile perioada de retur
      • Garanție luni
      • Livrare prin curier sau ridicare din showroom București

      JBL Synthesis - Amplificatoare de putere

      Opt canale de 300 W, bridgeabile, în două unități de rack

      SMA-8300 este un amplificator de instalare: opt canale în clasă D, fiecare de 300 W în 8 Ω, cu perechile adiacente bridgeabile la 1.200 W, DSP complet pe fiecare canal și control prin rețea. Este gândit pentru sisteme JBL Synthesis în care numărul de canale și spațiul din rack contează la fel de mult ca puterea.

      Pe scurt8 canale de 300 W în 8 Ω, bridgeabile în perechi adiacente la 1.200 WDSP intern cu egalizare pe 8 benzi, crossover, întârziere de 2 s și limitatoare2U de rack, 10,5 kg, maximum 550 W la 220-240 V

      SMA-8300 are opt canale identice de 300 W în 8 Ω, dintre care oricare pereche adiacentă - 1 cu 2, 3 cu 4, 5 cu 6, 7 cu 8 - se poate pune în punte pentru 1.200 W în 8 Ω. Un canal de înălțime și un subwoofer pot fi astfel alimentate din același șasiu, fără un al doilea amplificator dedicat. Perechile sunt serigrafiate pe panoul din spate, între borne. Cifrele de putere sunt declarate cu două canale acționate și maximum 0,5% distorsiune armonică. Fiecare canal are, separat la intrare și la ieșire, egalizare parametrică cu opt benzi, filtre de crossover, până la două secunde de întârziere și limitatoare LevelMAX, toate la 96 kHz în virgulă mobilă pe 32 de biți. Alinierea în timp a driverelor, protecția lor și corecția unei boxe încastrate se fac deci în amplificator, nu într-un procesor separat.

      Panoul din spate al JBL Synthesis SMA-8300, cu opt intrări XLR, opt perechi de borne și porturile de rețea

      Ce se vede pe panoul din spate

      Cele opt intrări simetrice XLR sunt etichetate IN1-IN8 pe două rânduri, iar în dreapta stau cele opt perechi de borne, CH1-CH8, care acceptă cablu de 10 AWG, papuci sau banane. Parantezele serigrafiate „+ BRIDGE -" arată perechile care se pot pune în punte. Priza IEC are întrerupător fizic, iar eticheta de lângă ea precizează domeniul de tensiune și consumul maxim.

      • Trei porturi RJ45: unul pentru rețea, control și monitorizare, două pentru Dante/AES67, primar și secundar
      • Trigger de 12 V, o intrare și o ieșire, pe mini-jack de 3,5 mm
      • Impedanță de sarcină între 2,7 și 16 Ω pe canal, respectiv între 5,4 și 16 Ω în punte
      • Modul de tensiune constantă, 70 V sau 100 V, este disponibil numai cu canalele puse în punte
      Panoul frontal al JBL Synthesis SMA-8300, cu ecran color și buton rotativ

      Procesare și punere în funcțiune

      Amplificatorul se configurează fie de pe ecranul color frontal, cu encoderul rotativ, fie dintr-un browser, prin rețea. A doua variantă este cea recomandată de producător pentru instalări, fiindcă parametrii sunt mulți: pe fiecare canal, opt benzi de egalizare parametrică la intrare și încă opt la ieșire, cu frecvențe între 20 Hz și 22 kHz, câștig de ±20 dB și Q între 0,10 și 10.

      • Tipuri de filtru: bell, low-shelf, high-shelf, trece-jos și trece-sus de ordinul 1 și 2, all-pass de ordinul 1 și 2
      • Bibliotecă de acordaje de boxe, selectabile după brand, piață, serie, model și utilizare
      • Limitatoare LevelMAX, inclusiv limitare termică; producătorul recomandă să nu fie reglate manual
      • Control prin IP pe portul 8000 și pornire prin Wake on LAN, pentru sistemele de automatizare
      8 x 300 Wîn 8 Ω, cu două canale acționate
      1.200 Wîn punte, în 8 Ω, pe o zonă
      2Uîntr-un rack de 19 inch, 10,5 kg
      550 Wconsum maxim, sub 1 W în standby

      Galerie

      SMA-8300 în perspectivă din stânga-fațăSMA-8300 văzut din stânga-spate, cu bornele și priza de alimentareSMA-8300 în elevație frontală, cu fantele de ventilație laterale vizibileSMA-8300 văzut din dreapta-spate

      Producătorul listează un singur finisaj, negru. Imaginile sunt randările oficiale JBL Synthesis.

      Întrebări frecvente

      Cum se face bridge-ul și ce perechi se pot lega?

      Numai perechile adiacente: 1 cu 2, 3 cu 4, 5 cu 6 și 7 cu 8; canalele 2 și 3 nu se pot lega. Perechile sunt marcate pe panoul din spate cu paranteze „+ BRIDGE -", activarea se face din meniu sau din interfața web, la Output Setup. La cablare, plusul boxei merge la borna plus a canalului din stânga, minusul la borna minus a celui din dreapta. În punte, impedanța minimă urcă de la 2,7 Ω la 5,4 Ω.

      Ce impedanțe suportă?

      Între 2,7 și 16 Ω pe canal, în funcționare normală, și între 5,4 și 16 Ω în punte. Dacă legați mai multe boxe pe aceeași ieșire, în serie sau în paralel, impedanța totală trebuie să rămână în aceste limite; verificați înainte de a face conexiunile.

      Cât spațiu în rack ocupă și ce răcire cere?

      Două unități de rack, într-un rack standard de 19 inch. Răcirea este forțată, cu flux de aer lateral, nu din față în spate: între lateralele amplificatorului și pereții rackului trebuie să rămână minimum 5,1 cm, iar spațiile libere se închid cu panouri oarbe. Zgomotul maxim al ventilatorului este de 51 dBA la un metru, deci rackul nu are ce căuta în camera de ascultare.

      Are DSP configurabil sau doar presetări?

      Complet configurabil, pe fiecare canal. Egalizare parametrică cu opt benzi înainte de crossover și încă opt după, filtre trece-sus și trece-jos, întârziere de până la 2.000 ms la intrare și încă 2.000 ms la ieșire, plus limitatoare. Există și o bibliotecă de acordaje gata făcute pentru boxe, selectabile după brand, serie și model. Configurările se salvează ca presetări.

      Dante și AES67 sunt incluse?

      Nu. Aparatul este livrat „Dante Ready": porturile RJ45 sunt acolo, dar activarea cere o licență Dante cumpărată separat, prin utilitarul Dante Activator din Dante Controller, versiunea 4.5 sau mai nouă. Până la activare, canalele de rețea nici nu apar în interfața amplificatorului, deci licența trebuie bugetată separat.

      Ce protocoale de control acceptă?

      Configurarea și monitorizarea se fac dintr-un browser, prin rețea. Pentru automatizare există un protocol de control prin IP, pe portul 8000, cu comenzi HTTP. În standby, controlul prin IP este dezactivat, de aceea se recomandă modul „Always On" sau „Signal Sense" cu Wake on LAN activat. Există și trigger de 12 V, cu intrare și ieșire, pentru pornirea în lanț a mai multor aparate.

      Se vinde la bucată?

      Da. Prețul și titlul se referă la un singur amplificator, cu opt canale. Dacă instalarea cere mai multe canale decât are un aparat, se cumpără mai multe bucăți, iar pornirea lor se poate înlănțui prin ieșirea de trigger de 12 V.

      Ce este în cutie?

      Amplificatorul, ghidul rapid cu fișa de siguranță, urechile de rack cu șuruburile de fixare și cablul sau cablurile de alimentare, al căror număr și tip variază în funcție de regiune. Șuruburile cu care aparatul se prinde în rack nu sunt incluse.

      Glosar

      Bridge (punte)Două canale sunt legate ca să funcționeze ca unul singur, cu putere aproximativ dublă. În schimb, impedanța minimă pe care o suportă se dublează și ea, iar numărul de canale disponibile scade la jumătate.
      Clasa DTopologie de amplificare în comutație, cu randament mult mai mare decât clasele liniare. Practic, produce mai puțină căldură pentru aceeași putere, ceea ce permite opt canale într-un șasiu de 2U.
      Dante / AES67Protocoale de transport al audio digital printr-o rețea Ethernet obișnuită, în locul cablurilor analogice individuale. AES67 este standardul de interoperabilitate între sisteme diferite.
      LoZ / HiZImpedanță joasă, adică boxa se leagă direct la amplificator, față de impedanță înaltă, adică distribuție pe linie de 70 V sau 100 V, folosită când mai multe boxe stau pe același traseu lung.
      Factor de amortizareRaportul dintre impedanța boxei și impedanța de ieșire a amplificatorului. Valorile mari înseamnă un control mai ferm al mișcării conului, mai ales în grave.
      LevelMAXSistemul de limitare al producătorului, care pune un plafon pe nivelul de ieșire ca să protejeze driverele de excursie excesivă și de supraîncălzire.

      Specificații

      Amplificare și putere
      Număr de canale8, bridgeabile în perechi adiacente
      Clasă de amplificareClasa D
      Putere nominală (8 Ω)300 W pe canal, cu două canale acționate, la maximum 0,5% THD
      Putere nominală (4 Ω)600 W pe canal, în aceeași condiție
      Putere în punte (8 Ω)1.200 W, cu o zonă acționată
      Perechi bridgeabile1+2, 3+4, 5+6, 7+8; se activează din meniu sau din interfața web
      Impedanță de sarcină2,7 - 16 Ω pe canal
      Impedanță de sarcină în punte5,4 - 16 Ω
      Linie de tensiune constantă70 V sau 100 V, disponibil numai cu canalele puse în punte
      Factor de amortizarePeste 1000, între 20 Hz și 100 Hz
      Sunet și procesare
      Procesare digitală96 kHz, virgulă mobilă pe 32 de biți
      Răspuns în frecvență±0,5 dB, între 20 Hz și 20 kHz, în 4 Ω
      Distorsiune armonică totală0,02% la putere nominală, între 20 Hz și 20 kHz
      Raport semnal/zgomotPeste 105 dB ponderat A; peste 99 dB între 20 Hz și 20 kHz
      Egalizare parametrică8 benzi la intrare și 8 la ieșire, pe fiecare canal; 20 Hz - 22 kHz, ±20 dB, Q între 0,10 și 10
      Tipuri de filtruBell, low-shelf, high-shelf, trece-jos și trece-sus de ordinul 1 și 2, all-pass de ordinul 1 și 2
      ÎntârzierePână la 2.000 ms la intrare și 2.000 ms la ieșire, pe fiecare canal; în milisecunde, picioare sau metri
      CrossoverFiltru trece-sus și trece-jos pe fiecare ieșire
      LimitatoareLevelMAX, inclusiv limitare termică
      Acordaje de boxeBibliotecă selectabilă după brand, piață, serie, model și utilizare
      Conectivitate și rețea
      Audio digital în rețeaDante/AES67 ready, 2x RJ45, primar și secundar; licența Dante se cumpără separat
      Rețea, monitorizare și control1x RJ45
      Control prin IPProtocol HTTP pe portul 8000, cu Wake on LAN; controlul este dezactivat în standby
      ConfigurareEcran LCD color cu encoder rotativ pe panoul frontal sau interfață web prin rețea
      Actualizare firmwareDa, prin firmware distribuit de producător
      Intrări și ieșiri
      Intrări analogice8x XLR simetric, etichetate IN1-IN8
      Ieșiri pentru difuzoare8 perechi de borne, CH1-CH8; acceptă cablu de 10 AWG, papuci și banane
      Trigger de 12 V1x 3,5 mm intrare, 1x 3,5 mm ieșire
      Impedanță de intrare70 kΩ simetric, 35 kΩ nesimetric
      Nivel maxim de intrare+21 dBu, în modul de câștig redus
      Alimentare, dimensiuni și conținut
      Alimentare220-240 V~, 50/60 Hz, priză IEC cu întrerupător
      Consum maxim550 W
      Consum în standbySub 1 W
      Spațiu în rack2U, într-un rack standard de 19 inch
      Dimensiuni cu urechi de rack88,9 x 482,6 x 432,6 mm (înălțime x lățime x adâncime)
      Dimensiuni fără urechi de rack88,9 x 431,8 x 400,0 mm
      Masă netă10,5 kg
      RăcireVentilație forțată, cu flux de aer lateral; minimum 5,1 cm liberi pe lateral
      Zgomot maxim al ventilatorului51 dBA la 1 m
      Temperatură de funcționare0 - 45 °C; depozitare între -30 și 70 °C
      Unitate de vânzarePer bucată
      În cutieAmplificatorul, ghidul rapid și fișa de siguranță, urechile de rack cu șuruburi, cablul de alimentare. Șuruburile de prindere în rack nu sunt incluse
      Țară de fabricațieThailanda
      Consultanță tehnicăVă ajutăm să calculați câte canale și ce configurație în punte cere schema dumneavoastră.
      LivrareLivrare rapidă în toată România, cu verificarea coletului la curier.
      GaranțieProdus JBL Synthesis original, cu factură și garanție valabilă în România.
      Suport după vânzareRăspundem la întrebări despre montajul în rack, ventilație, bridging și control prin rețea.

      Nu sunteți sigur câte amplificatoare cere instalarea dumneavoastră sau cum se împart canalele?

      Scrieți-ne

      © 2026 Audio Monkey

        Login

        Sign in